Preskočiť na obsah
Home » Aktuality » Otvorenie XV. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom

Otvorenie XV. ročníka projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom

OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska, Múzeom obetí komunizmu, Nadáciou Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety a ďalšími partnermi otvára nový ročník projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom pre žiakov základných (8. – 9 ročník) a stredných škôl.

Témou XV. ročníka projektu je spomienka na rok 1983, kedy si pripomíname neslávne výročie Akcie ŠtB s názvom Akcia VÍR. 

Cieľom tohto ročníka je pripomenúť si osobnosti, ktoré boli počas komunistického režimu perzekvované pred 40 rokmi. Boli väznení a prenasledovaní len preto, že žili podľa príkladu sv. Františka z Assisi.  „V tomto ročníku chceme upozorniť študentov na represálie z čias normalizácie. Akcia VÍR nám ponúka obraz doby bezprávia a perzekúcií. Budeme radi, ak študenti objavia a zdokumentujú práve tieto príbehy,” uviedol autor a gestor projektu František Neupauer.  „Pri príležitosti 35. výročia Sviečkovej manifestácie, bude cenné i spracovanie príbehov jej účastníkov.“ Zároveň ostáva aj možnosť, spracovať príbeh kohokoľvek, kto bol prenasledovaní počas komunistického režimu na Slovensku, či vo svete. V minulosti sa do projektu zapojili aj študenti zo Slovinska, Českej republiky, Poľska i Ukrajiny. Projekty by mali študenti spracovať do októbra 2023 a následne 16. novembra 2023 bude slávnostná študentská konferencia.

Od vzniku projektu v roku 2009 sa doň zapojilo už vyše 500 študentov, ktorí napísali viac ako 200 príbehov nenápadných hrdinov. O niektorých z nich boli natočené aj dokumentárne filmy. Projekt Nenápadní hrdinovia vedie mladých ľudí k objavovaniu minulosti a ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Úlohou žiakov je objaviť a zaznamenať príbehy ľudí prenasledovaných komunistickým režimom. Takto prejavujeme cez mladých ľudí úctu a vďačnosť ľuďom, ktorí nám prinavrátili slobodu.

V roku 2022 sa OZ Nenápadní hrdinovia zapojilo aktívne do solidarity s utečencami z Ukrajiny a v decembri predstavilo výstavu príbehu Nenápadných hrdinov Silva Krčméyho a Vladimíra Jukla na pôde NR SR. 

Aktuálne informácie o podmienkach projektu nájdete na našej webovej stránke, na facebooku a instagrame. Tento ročník projektu bude podporený i Ministerstvom spravodlivosti SR prostredníctvom Dotácie na podporu ľudských práv.

Informoval: Ladislav Hollý, OZ Nenápadní hrdinovia