Preskočiť na obsah
Home » Aktuality » Výstava Nenápadní hrdinovia v Banskej Bystrici

Výstava Nenápadní hrdinovia v Banskej Bystrici

Dňa 31. mája 2023 pri ZŠ Štefana Moysesa na nám. Štefana Moysesa (smerom na ul. Jána Kollára) odhalili komixovú výstavu, ktorá odkrýva životný príbeh dvoch nenápadných hrdinov: Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla.

Výstavu slávnostne otvoril banskobystrický dekan Gabriel Brendza, ktorý vo svojom príhovore pripomenul, že mladý Silvo navštevoval cirkevnú školu a v Meste pod Urpínom prijal z rúk banskobystrického biskupa sviatosť birmovania. Následne raditeľ školy poukázal jazykom mladých na dobu, ktorá „nebola férová“ voči kresťanom, ktorí za svoje presvedčenie trpeli v čase komunistického režimu.

Otvorenia výstavy sa zúčastnil aj spoluautor výstavy František Neupauer, ktorí povzbudil mladých, aby v duchu slov mladého Silva: „Naplno využiť svoje talenty“ podobne objavovali v sebe talenty a naplno ich využili.

Následne sa pri výstave vystriedali tri triedy žiakov ZŠ Štefana Moysesa, ktoré dostali obšírnejší výklad o živote Silva Krčméryho, Vladimra Jukla, dobe neslobody a odvahe ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu.

Výstava vo verejnom priestore oslovuje nie len študentov, ale aj širokú verejnosť. Už počas inštalácii zaujala verejnosť a stále sa pri nej so záujmom pristávujú desiatky ľudí.Výstava je inštalovaná do konca do konca júna 2023.

Reportáž z otvorenia výstavy si môžete pozrieť v archíve TV Lux od piatej minúty.

https://www.tvlux.sk/archiv/play/_30634…

Občianske združenie Nenápadní hrdinovia sa rozhodlo pre spracovanie osudov Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho do podoby výstavy, práve preto, že ich životné príbehy dokážu osloviť mladých ľudí. Jukl bol v roku 1951 odsúdený na 25 rokov odňatia slobody za vlastizradu. Len tesne unikol poprave. Jukl a Krčméry si odsedeli vyše trinásť rokov v komunistických väzniciach. Reč Silvestra Krčméryho na súde z 24. júna 1954 sa stala inšpiráciou pre vznik pamätného dňa SR venovaného obetiam komunistického režimu. Oslavujeme ho vždy 24. júna.

Plánom OZ Nenápadní hrdinovia je vystavovať príbehy Krčméryho a Jukla na viacerých školách a vo verejnom priestore po celom Slovensku. Pripravuje metodické listy k výstave, a takto chce v roku blížiaceho sa stého narodenia Silvestra Krčméryho priblížiť jeho príbeh a našu cestu k slobode mladým ľuďom. V prípade záujmu nás môžete kontaktovať.